Etykiety

wtorek, 14 stycznia 2014

Dawid: pół roku projektowania


Minęło już prawie pół roku od daty umieszczenia ostatniego posta. Czas ten jednak nie został przejedzony. Zajęło go żmudne projektowanie i ustalanie szczegółów. Wiemy już, jaki będzie dom, znamy jego wymiary, konstrukcję i parametry ścian, z czego będzie dach ( … )

 

W tej chwili dopracowujemy szczegóły instalacyjne: wybór rekuperatora, sposób poprowadzenia kanałów wentylacyjnych itp. Roboty jest z tym masa i często trzeba wracać do punktu wyjścia, bo jakaś zmiana wpływa na inną.

 

Równolegle staramy się dowiadywać, jak wygląda sprawa u weryfikatorów z NFOŚiGW i jest tutaj bardzo różnie. Myślę jednak, że uda nam się znaleźć takiego, który będzie mógł ( chciał ) nam pomóc przy ewentualnych problemach.

 

 W ciągu pół roku pewne rzeczy się zmieniły; przede wszystkim świadomość ludzi i być może to jest największa zaleta tego programu. Obecnie nie spotykamy się z pukaniem w czoło, gdy ktoś słyszy o jakich parametrach chcemy zbudować dom; bardziej z niedowierzaniem, że coś takiego można zbudować za „ludzkie” pieniądze. A i to powoli przestaje być postrzegane jako luksus, tylko powoli już jako konieczność.

 

 Zmieniła się także oferta firm sprzedających materiały budowlane. Całkiem niedawno zrobiłem objazd po firmach sprzedających okna, i o ile jeszcze w okolicach czerwca 2013 roku tylko jedna firma ( z lokalnie występujących na rynku ) była w stanie sprzedać mi okna spełniające standardy NF15, teraz tylko jedna nie była w stanie nic takiego zaproponować. Okazuje się, że współczynnik Uw=0,8 to już nie jest zboczenie tylko po prostu dobre okno J. Zaobserwowałem także bardzo znaczący spadek cen okien o właśnie takim współczynniku.

 

Zmieniło się również moje podejście do pomp ciepła i cieszę się, że pojawiły się pompy dopasowane do tego typu budownictwa. Nigdy nie byłem przekonany do pomp powietrze-woda. Z góry wydawały mi się nieekonomiczne, ale… jak czytam o współczynniku COP na poziomie 5.0, to muszę nieco zrewidować swoje poglądy. Fakt, że pompa, o której piszę ma taki COP przy temperaturze 7/35 i przy temperaturze 2/35 będzie to koło 4,3-4,5 ( tak miarkuję ), ale i tak jest to rewelacyjny wynik. Zwłaszcza,  że cena nie jest powalająca, bo to około 12 tyś netto.  No i że to pompa powietrzna typu split. Montaż wyjdzie tyle co montaż klimatyzatora, czyli około tysiąca złotych.

 

Bardzo mnie cieszy ta tendencja. Daje ona bowiem dużą szasnę na to, że gdy już twardo zabierzemy się za budowanie i instalacje, będzie można całość zrealizować jeszcze taniej i  energooszczędniej.

 

17 komentarzy:

  1. Zarówno projektowanie domu jak i sama budowa to żmudna i długotrwała praca. Jednakże jeśli chodzi o projekt, to fakt, masz rację trzeba dopasować każdy szczególnik, każdy metr domu oraz całej instalacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadam się z StrefaKlimatyzacji. Podczas projektowania domu trzeba uwzględnić wszystko, trzeba dokładnie rozplanowac prace żeby potem nie było problemów nie tylko z poprawkami ale resztą pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Projekt jest najważniejszy. Dom buduje się na podstawie projektu więc jeśli tam coś będzie zawalone to będą problemy. Trzeba to zrobić bardzo starannie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Domy pasywne to przyszłość - chociaz trzeba włozyć wiele trudu i też niemało pieniędzy to już po kilku latach te koszty się zwracają. Powodzenia i informujcie o postępach :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy dom będzie realizowała Wam firma http://domy.procyon.com.pl/ ? Też zastanawiamy się nad takim pasywnym, bo działka już kupiona ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. nie, procyon jest zdecydowanie za drogi. 5 tyś zł za m2 to stanowczo za dużo. Ale byłem zwiedzałem domy wyglądają na dobrze zrobione.

    OdpowiedzUsuń
  7. A jak u was wygląda sprawa ze ściekami? Wybraliście szambo czy przydomową oczyszczalnię? Interesuje mnie ta kwestia ze względu na to, że również jesteśmy na etapie planowania i na tą chwilę jeśli chodzi o tą kwestię jesteśmy w kropce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wybraliśmy POŚ najtańszą z Castoramy drenażową

      Usuń
  8. Czy macie już projekt? Bardzo jestem ciekaw jak wygląda efekt waszych przemyśleń.
    Jestem na etapie koncepcji do projektu i szukam inspiracji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Projekt znajduje się w innym poście na blogu:)

      http://budujemydompasywny.blogspot.com/2013/08/agnieszka-wybor-projektu.html

      Usuń
  9. domy pasywne muszą byc świadomą inwestycja, ale na dłuższą metę, zawsze wychodzi na plus. pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Odpowiedzi
    1. Klimatyzacja jest jeszcze na etapie koncepcji, ale na pewno będzie niestandardowa :)

      Usuń
  11. Projektowanie domów pasywnych to trudna sztuka, termoizolacyjność, położenie, wentylacja czy choćby zadrzewienie :) ale efekty i tak są opłacalne

    OdpowiedzUsuń