Etykiety

czwartek, 8 sierpnia 2013

Agnieszka: wnętrze – opcja 1 ( naszego autorstwa )


Bardzo, bardzo długo kombinowaliśmy, jak rozmieścić wszystkie pomieszczenia, by domek był jak najbardziej funkcjonalny i wygodny. Wiele rozwiązań jest wynikiem długich dyskusji i licznych kompromisów. Pewnie na etapie wdrażania mogłabym o nich powiedzieć więcej, ale już nie pamiętam dokładnie, co było za i przeciw, co nam się nie podobało i dlaczego.

Ciągle liczymy się z kosztami ( mimo wszystko ), więc nasza bryła miała mieć jak najmniejszą ( możliwie ) powierzchnię zabudowy. Nie pamiętam od jakiej zaczynaliśmy – chyba od około 66 m², a teraz mamy 88,3, gdzie na samym początku taką liczbę wykluczyliśmy. Bardzo dużo dało nam „wyrównanie” przedsionka i obecnie salon z kuchnią zajmują 40 m², co jest dla nas wręcz luksusem ( nasze obecne mieszkanie ma 39 m² ). Muszę jednak jeszcze porozmawiać z mężem, by jasno określić, czy budowa takiej wielkości domku jest dla nas osiągalna. Na razie mimo lekkiego niepokoju, cieszę się.

Największy problem mieliśmy ze schodami. Przerobiliśmy chyba wszystkie możliwe opcje i w końcu stanęliśmy na takim zawijasie ( patrz niżej ). Architekci mówią, że takie usytuowanie może być przytłaczające ( pod nimi znajduje się wejście do domu ). Zgadzam się z tym, choć same schody nie będą pełne, więc światła będzie wystarczająco, jedynie może sprawiać to dziwne wrażenie. Bardzo zależało nam na tym, by na dole był ( nawet malutki ) osobny pokój. Na początku planujemy zajęcie samego dołu i będzie on przeznaczony dla dziewczynek. My zajmiemy salon. Na górze zaplanowaliśmy trzy pokoje – dla nas i dla dzieci. Jeżeli uda nam się powiększyć rodzinę, przeniesiemy się z mężem na dół, a górę przejmą nasze pociechy. Zależało nam na tym, by góra była bardzo proporcjonalna i pomieszczenia ( poza gospodarczym ) miały mniej więcej podobną powierzchnię.

A w efekcie wygląda to tak:







6 komentarzy:

  1. Ciekawe jestem wnętrz zaproponowanych poprzez architektów. Zamieścicie? :)
    Ramsey

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jutro planuję zamieścić post z pierwszą propozycją.

      Usuń
  2. Bez łazienki na 1 piętrze ? Żona by mnie zabiła...:) Sam przymierzam się do pasywnego dół podobny bo potrzebuję pokoju na parterze + mała łazienka/ubikacja ale główna łazienka musi być na pietrze. Na razie myślę o projekcie Z115 z www.z500.pl ale powierzchnia jest mniejsza parteru bo 62 m

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My zrezygnowaliśmy na razie z drugiej łazienki na rzecz pomieszczenia gospodarczego, ale będzie ono tak przygotowane ( planujemy umieścić w nim pralkę ), że kiedyś w razie potrzeby będzie można ją na malutką łazienkę przerobić. Uznaliśmy, że łazienka na dole przy małych dzieciach będzie praktyczniejsza i wygodniejsza, a później też nie będzie nam to usytuowanie przeszkadzało. Z115 - bardzo ciekawy projekt. My zaczynaliśmy od poszukiwań wśród gotowych projektów, ale żaden nie spełnił wszystkich naszych oczekiwań. Zaczęliśmy więc tworzyć sami - często stawiając bardziej na praktyczne, niż estetyczne rozwiązania. Poza tym kolejne wybory dyktowały usytuowanie samej działki i warunki zabudowy. I tak ( ogólnie ) np. okno w kuchni nie jest u nas wskazane ( lepiej, żeby go nie było ), ale wolałabym jednak widzieć wejście do posesji, nie lubię łazienek bez okien ( więc malutkie, ale będziemy mieli ), szukając metrów kwadratowych do wykorzystania staraliśmy się jak najbardziej pomniejszyć wszystkie hole i korytarze, marzyliśmy o narożnym oknie w salonie, też chcieliśmy mieć taką małą spiżarkę w kuchni, ale nie wyszło. Trzymamy kciuki i kibicujemy :). Pozdrawiamy.

      Usuń
  3. imponujący projekt ;)

    OdpowiedzUsuń