Etykiety

piątek, 10 maja 2013

Dawid: nacisk domu na podłoże


Z problemem sił nacisku domu na podłoże właściwie nigdzie się nie spotkałem. Nie jest to problem najwyższej miary przy budowaniu domu, ale warto zwrócić na niego uwagę. Praktycznie niewiele osób mu się przygląda, gdyż rozwiązywany jest przez konstruktora w oparciu o wiedzę z badań geologicznych gruntu. Jakie mogą wystąpić w związku z tym komplikacje? Przy prawidłowo obliczonym i wykonanym fundamencie żadne, ale jeśliby się okazało, że będzie on za wąski może to spowodować nierównomierne osiadanie domu a co za tym idzie pękanie ścian. Innym problemem jest to, że przy budowie domu pasywnego ocieplić trzeba praktycznie wszystkie przegrody (wypadałoby ocieplić fundament od dołu, gdyż w przeciwnym razie będzie występował mostek cieplny). Ocieplenie od dołu nie jest takie proste, ponieważ wszystkie materiały izolacyjne mają niewspółmiernie mniejszą wytrzymałość od materiałów konstrukcyjnych, dlatego osadzenie fundamentu na materiale izolacyjnym jest w praktyce niemożliwe (nieopłacalne). Dlatego osobiście zwracam się w stronę fundamentu płytowego aby ciężar budynku rozłożyć na jak największej powierzchni. Aby uzmysłowić problem i zanadto nie wchodzić w szczegóły obliczę szybko jednostkowy nacisk budynku na m² gruntu.

 

Dane: Dom o powierzchni zabudowy 60m² bez ocieplenia, piętrowy (poddasze użytkowe) wykonany w technologii innej niż szkieletowa. Waga całego domu wraz ze stropami, dachem, instalacjami, meblami, domownikami, psem, kotem i papugą szacuję na 75 ton.

 

Fundament ławowy szerokość 25 cm obwód 31m. Dodatkowo jedna ściana nośna w środku o długości 7 metrów. Łączna długość fundamentu 38 metrów i powierzchnia oddziaływania na grunt 9,5m². Nacisk na grunt 8 ton na m².

 

Fundament płytowy 60m². Nacisk na grunt 1,25 tony na m².

 

Styropian klasy EPS100 (podłogowy) zgodnie z normą wytrzymuje przy 10% odkształceniu siłę 100kPa (kilopaskali), po przekształceniu jest to 10 ton na m² powierzchni. Jako że odkształcenia sprężyste większości materiałów przyjmują wartość liniową, możemy przyjąć, że przy naszej sile 8 ton na m² ( w przypadku fundamentu liniowego), styropian może się ugiąć o 8%.  Przy ociepleniu o grubości 35 cm mamy obniżenie fundamentów o 3 cm. W przypadku fundamentu płytowego ugięcie styropianu nie dojdzie nawet do pół milimetra.

 

Konkluzja: Budując dom pasywny pod podłogę i tak trzeba dać około 35cm styropianu, dlatego warto to wykorzystać i zrezygnować z budowy fundamentu opartego na ławach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz