Etykiety

czwartek, 21 marca 2013

Dawid: wytyczne NFOŚiGW


Aby dostać dofinansowanie, o którym pisałem wcześniej, należy spełnić wymagania zawarte w załączniku nr 3. Znajdują się tam wytyczne zarówno dla domów w standardzie NF15, jak i NF40 oraz dla domów wielorodzinnych w tych samych standardach. Analizując te wytyczne widać od razu jak wygląda podział Polski na strefy klimatyczne i co się z nim wiąże. Dla strefy I, II i III wymagania te są nieco mniej wyśrubowane, niż dla IV i V strefy. My mamy na szczęście zamiar budować w pierwszej strefie klimatycznej, więc wytyczne są nieco łagodniejsze. Podział na strefy musiał wystąpić, gdyż tak jak wcześniej pisałem zużycie 15 [kWh/m²] zależy także od klimatu.

 

Pierwsza część tabeli odnosi się do bryły i konstrukcji budynku. Są w niej przedstawione  wymagania współczynników przenikania ciepła przez konkretne przegrody, a także stolarkę otworową.  Dla ścian oraz dachów musi zostać spełniony warunek przenikania ciepła o wartości mniejszej niż 0,1(0,08) [W/m²·K], dla podłogi 0,12(0,1)[W/m²·K], a stolarka otworowa 0,8(0,7) [W/m²·K](w nawiasach podałem wartości dla IV i V strefy klimatycznej).  W dokumencie podane są również współczynniki przenikania mostków cieplnych. Wartości tych nie będę przytaczał. Są bardzo rygorystyczne i wymagają zlikwidowania nawet najmniejszych przerw w termoizolacji oraz tak zwany „ciepły montaż” drzwi i okien i w związku z tym musiałbym się w tym punkcie bardzo rozwinąć. Może kiedyś podejmę ten temat osobno.

 

Druga część tabeli, odnosi się do układu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. O ile nikt nie ma wątpliwości co do tego, że musi być zainstalowany rekuperator, to w dodatku musi mieć on sprawność temperaturową 90 lub w przypadku IV i V strefy klimatycznej 93%. Następnie podane są wymagane sprawności wentylatorów obsługujących rekuperator, oraz grubości izolacji przewodów rozprowadzających powietrze. Tabela przedstawia także wymagania odnośnie stosowanej automatyki w układzie.

 

Punkt trzeci tabeli wytycznych dotyczy źródeł pozyskiwania ciepła. Określa minimalne sprawności instalacji zasilanych konkretnym paliwem oraz określa grubości zastosowanych izolacji.  Minimalna sprawność dla urządzeń to: kotły węglowe 85%, kotły na biomasę 82%, kotły razowe i na olej opałowy 102%, pompy ciepła 350%, węzeł cieplny 98%, energia elektryczna 99%. Jest to sprawność średnioroczna, co jest informacją ważną głównie dla pompy ciepła. Następnie określone są wymagania odnośnie automatyki sterującej i podobnie jak w rekuperatorze wymagana klasa sprawności w napędach elektrycznych (IE3) oraz klasa efektywności „A” dla pomp cyrkulacyjnych.

 

Punkt czwarty opisuje te same parametry, co trzeci tylko dla cwu (centralnej wody użytkowej).

 

Jaki wpływ na budowę domu oraz zastosowane materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne maja te wytyczne?  O co chodzi z tymi wytycznymi w układzie wentylacji, ogrzewania i przygotowania cwu?  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz